Rady a tipy

Co dát na stěny - štuky a malbu, nebo tapety ?

tapetováníVětšina panelových bytů má upravené stěny tak, že jsou pouze vytapetovány nevzhlednou tapetou bez jakékoliv úpravy povrchu.

Majitel takového bytu stojí pak před otázkou "Co s tím?", jakou úpravu stěn a stropů provést, aby místnost vyhlížela pěkně a dle současných nároků. Mnozí se bohužel rozhodnou pro polovičaté řešení - strop se nějak vymaluje a na stěny dáme další vrstvu tapet, leckdy už třetí, čtvrtou... Role tapety dnes stojí 400 - 500 Kč, lepidlo, zvláště na vinylové tapety, je také dost drahé. Navíc při lepení tapet zjistíte, že původní vrstva tapet v rozích a u stropu příliš nedrží, a nezbývá, než všechny vrstvy odstranit a začít od základu.

Z toho důvodu doporučujeme raději začít od začátku hned a vydat se modernější cestou, kterou je štukování a malba v barvě vašeho vkusu. V dnešní době není problém namíchat libovolnou barvu dle přání, záleží už jen na Vaší fantazii.

Výhody štukování

  • Cenová výhodnost štukování - stačí koupit dražší tapetu a rázem vás vyjde celková adaptace místnosti dráž.
  • Stěrka Rigips a štuk většinou přežije v panelácích časté vytopení, stačí opravit malbu, což se nedá tvrdit o tapetách.
  • Stěrka a štuk neposkytuje úkryt různým nezvaným hostům (např. faraoni nebo jiný hmyz).
  • Štukování zajistí hladký povrch s jemnou strukturou po malbě plyšovým válečkem.

nahoru