Osvětlení koupelny

13.06.2012

Ne každý má to štěstí, že jeho koupelna disponuje oknem a denním světlem. Obyvatelé panelových domů si o tom mohou nechat zdát, nebo se alespoň pokusit sluneční svit v koupelně nasimulovat. Mnoho odborníků doporučuje použít luxfery, které alespoň z části denní světlo propustí ze sousední místnosti. Luxfery je dále nutné vhodně kombinovat s umělým osvětlením.

Do koupelny jsou zcela nevhodná jakákoliv svítidla s viditelnou žárovkou, zvláště pak halogenovou. Jako hlavní osvětlení je možné použít libovolné uzavřené stropní svítidlo. Pozor na bezpečnost. V blízkosti sprchového koutu je nutné osadit svítidla krytem proti vodě! K centrálnímu osvětlení koupelny se také hodí například soustava vestavných bodových světel ve stropním podhledu, ve větším prostoru podstropní obvodové světelné římsy v kombinaci s účelně rozmístěnými lampičkami.

Praktické osvětlení obličeje u zrcadla by mělo být ze tří nebo alespoň ze dvou stran, aby se nevytvářely na obličeji stíny. Používají se svítidla s měkkým plošným světlem a svítidla vybavená opálovým stínidlem. Svítidla se umísťují okolo zrcadla, pokud možno, ne příliš blízko osy pohledu. Doporučují se také přisazená svítidla a různé závěsné nebo tyčové systémy. Z funkčních i estetických důvodů odborníci vždy radí použít raději několik slabších zdrojů světla než jeden silnější.

Mějte tedy na paměti, že kvalitní osvětlení koupelny je nedílnou součástí jejího moderního vybavení. Při pořizování svítidel pečlivě vybírejte a nebraňte se radám odborníků.

více novinek »

nahoru